Jubilant Miroslav HORÁK (60)

16. marca 2023by Daniel Baran

Sensei Miroslav Horák pochádza z Martina, kde v roku 1978 začal trénovať karate v klube Slávia Medik Martin pod trénerom Karolom Chrenom. Družstvo Martina, v tom čase tam trénoval napr. aj Viktor Smejkal, postúpilo do krajskej ligy a v roku 1980 krajskú ligu vyhralo.

V roku 1980 si v súboji o kvalifikáciu do slovenskej ligy Mirov talent všimol Jozef Šimkovič z klubu Spoje Bratislava, do ktorého prestúpil v roku 1983 po absolvovaní povinnej vojenskej služby.

V tom čase ako príslušník policajného zboru založil oddiel Červená hviezda Pezinok, najprv len pre príslušníkov policajného zboru, neskôr aj pre širokú verejnosť. Tým sa začína písať história karate v Pezinku, ktorá tento rok napíše už svoju 40. kapitolu.

V roku 1985 prestúpil do jedného z vtedajších najlepších oddielov karate na Slovensku, do Trnavy. Pod vedením trénera Tibora Mikuša dosiahli družstvá kumite viaceré úspechy doma a v zahraničí. V roku 1988 družstvo Trnavy vyhralo Československu ligu v kumite. Spolu s Mirom Horákom boli členmi družstva výborní zápasníci: Vlado Hadár, Milan Gašparovič, Edo Dinič, Pišta Ambruš, Pišta Kováč či Miro Cisár.

V roku 1989 vyhrala Trnava s Mirom v zostave na Pasienkoch Majstrovstvá Európy klubových družstiev. V roku 1992 na Paríž open Miro Horák nastúpil proti, už vtedy Majstrovi sveta Christophovi Pinovi, žiaľ tento súboj prehral.

Miroslav Horák však nielen dobre zápasil, ale vedel cvičiť aj kata. Na 1. Majstrovstvách Slovenska v karate, ktoré sa konali v Martine v roku 1993, obsadil 3. miesto v kata mužov. Lepší boli len skvelí katisti:  Šaňo Magyar a Igor Debrecký.

V rokoch 1995 – 1997 pôsobí ako reprezentačný tréner pre kumite spolu s Borisom Zvolenským, kedy sa podarilo na Slovensku zorganizovať aj Majstrovstvá Európy.

Od roku 1998 sa začal venovať aj kickboxu. Pôsobil nielen ako generálny sekretár Slovenského zväzu kickboxu, ale riadi aj klub Guard Bratislava a pôsobí pri reprezentácii. Viacerí bývalí pezinskí karatisti sa adaptovali na tento mladý šport a vybojovali prvé medaily pre Slovensko. Či už Svatava Špániková, Michal Peniak , Dávid Moškovič či najmladšia dcéra Saša, žnú úspechy na domácom aj medzinárodnom poli.

Dnes ako aktívny dôchodca Miroslav Horák stále s oduševnením vedie karate klub v Pezinku. Pri karate pôsobí nielen ako tréner, ale aj ako uznávaný rozhodca. No a okrem jeho zverencov mu radosť robí aj manželka , tri deti a šesť vnúčat.

„Celý život som bol kumitista. Najmä keď sme boli mladí, tak karate bolo pre nás o rozbíjaní nosov. No vďaka karate som sa naučil aj úcte a pokore, keďže som často musel siahnuť na dno svojich nielen fyzických, ale aj psychických síl.  Dnes, v zrelšom veku môžem konštatovať, že karate nie je len kumite, ale je o celkovom komplexnom rozvoji fyzickej a duševnej stránky človeka. A toto sa snažím odovzdať aj mojim zverencom.“  – MIROSLAV HORÁK-

V mene všetkých členov SFKaBU prajeme senseiovi Horákovi všetko najlepšie k jeho životnému jubileu! Prajeme mu pevné zdravie, šťastie, lásku a energiu do ďalších hodín trénovania karate!                     PR SFKaBU

 

foto a text: Patrik Leschinger, KKK Pezinok

https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/2021/01/logo_sfk_obrazok-640x640.png
https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/peniaze_na-web-sfk.png
Kontakt
info@karate-slovakia.sk
Miletičova 3/a Bratislava, 821 08 Slovensko
NÁRODNÉ VZDELÁVACIE STREDISKO EURETHICS ETSIA
https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/LOGO-EURETHICS-ETSIA-testo-in-contorni-160x160.png

Copyright © 2014 Slovenská federácia karate a bojových umení.
Created with ❤ by Marek Tettinger.