Okinawa – Vystúpenie na podporu mieru na Ukrajine

31. marca 2022by Daniel Baran

Aj na Okinawe sa zaoberajú konfliktom na Ukrajine. Nie je im to ľahostajné, ako i nám tu na Slovensku. Veď, kto bol na Okinawe chápe, že Okinawci chcú žiť v pokoji a najmä mieri.

Skvelé, že i Slovensko malo zastúpenie na tomto vystúpení v podaní Andrei Klementisovej. Ada, ďakujeme za tvoje úžasné aktivity a propagáciu Slovenska.

Nižšie spomínaný článok. Vystúpenie bolo propagované aj v novinách a televízii na Okinawe. Fotografie z podujatia nájdete pod článkom.

V sobotu 12. marca, 2022 sa v Okinawskom Karate Kaikane stretlo viac ako 100 karatistov na spoločnom vystúpení s cieľom vyjadriť ľudskú spolunáležitosť a želanie za skoré ukončenie vojny na Ukrajine a apelovať na celosvetový mier.

 

O karate sa často hovorí, že je „bojovým umením mieru“, a v duchu príslovia “空手に先手無し” (karate ni sente nashi), voľne preloženého ako „V karate neexistuje prvý útok“, si toto bojové umenie karatisti po celom svete predávajú z generácie.

Aj preto sa dobrovoľníci a nadšenci na Okinawe rozhodli urobiť demonštráciu karate spojenú s modlitbou za mierové vyriešenie konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom. Všetci vystupujúci si pripli na karate-gi znak mieru, mnohí z nich vo farbách ukrajinskej vlajky. Na vystúpení sa zúčastnilo veľa detí z viacerých dojo a otvárací prihovor preto začal s citlivým vysvetlením toho, že mier je veľmi vzácny a nie je každodennou samozrejmosťou pre mnoho ľudí na svete, a najhoršie je na tom, že mnoho detičiek v podobnom veku ako oni, v centre týchto konfliktov tiež stratili svoje životy čí svojich blízkych.

 

Po tomto bolo prednesená tichá modlitba venovaná všetkým, ktorí v tomto konflikte tragický stratili svoje životy. Na znak spolupatričnosti a súdržnosti sa všetci účastníci vystriedali pri počítaní tsuki, a dokopy urobili spolu viac ako 1000 úderov. Skupinové vystúpenie pokračovalo s katami Fukyugata Ichi a Fukyugata Ni (Gekisai Dai Ichi). Po nich 5 dojo zo Shorin-ryu a Goju-ryu a predviedlo svoje vystúpenia kata a nasledovali demonštrácie jednotlivcov a detí.

 

Andrea Klementisová zo Slovenska sa tiež zúčastnila na tomto podpornom vystúpení. „Sledovať dianie na Ukrajine mi úplné láme srdce a od začiatku tohto konfliktu, som okrem osobných vyjadrení solidarity mojim priateľom a známym z Ukrajiny rozmýšľala, ako by som vedela ďalej pomôcť čí ich podporiť. Preto som neskutočne rada, že aspoň takýmto vystúpením môžeme vyjadriť našu podporu a minútou ticha si uctiť všetkých, ktorí obetovali svoje životy. Aj keď sme my tu na Okinawe veľmi ďaleko, naše srdiečka sú s vami a nezabúdame, že denne sa deje tragédia za tragédiou a pritom všetkom obdivujeme vaše obrovské hrdinstvo a ľudské príbehy. „

Andrea predviedla kata Suparinpei. „Je to najvyššia kata v Goju-ryu a taktiež jedna z mojich najobľúbenejších, preto som chcela v technikách sústrediť všetky moje myšlienky a ako keby na diaľku poslať to najlepšie zo seba.“

Video celého vystúpenia nájdete TU: https://www.youtube.com/watch?v=2LNbQZB2Ebo

https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/2021/01/logo_sfk_obrazok-640x640.png
https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/peniaze_na-web-sfk.png
Kontakt
info@karate-slovakia.sk
Miletičova 3/a Bratislava, 821 08 Slovensko
NÁRODNÉ VZDELÁVACIE STREDISKO EURETHICS ETSIA
https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/LOGO-EURETHICS-ETSIA-testo-in-contorni-160x160.png

Copyright © 2014 Slovenská federácia karate a bojových umení.
Created with ❤ by Marek Tettinger.