Vystúpenie na Okinawe

6. marca 2023by Daniel Baran

26. februára sa konali vystúpenia v mene šírenia mieru po celom svete a želanie o rýchle ukončenie konfliktu na Ukrajine. Jedným z hlavných bodov programu bola aj delegácia okinawskych a zahraničných karatistov, ktorí podporili túto udalosť svojimi vystúpeniami karate a kobudo. Toto vystúpenie bolo organizované Chinen Hiroshi senseiom a ceremoniálna časť bolo prevedená Hokama Tetsuhiro senseiom. Medzi ďalších výzmamných hostí  patrili aj Higaonna Morio sensei, ktorý predviedol aj kata Tensho a sensei Patrick McCarthy, ktorý uzatvoril túto ceremóniou záverečnou rečou.

Karatisti boli zo všetkých štýlov a škôl a taktiež sa so svojim vystúpením Shisochin zúčastnila aj Andrea Klementisová zo Slovenska.

Ceremoniálna časť venovaná mieru bola prevedená vo forme “Venovania meča Nanashikatana” a ako Patrick McCarthy napísal “Meče Nanashikatana, ktoré boli odliate v Kórei v 4. storočí, dostali ako dary vodcovia Číny a Japonska. Existuje aj teória, že jeden z týchto mečov sa nakoniec dostal na Okinawu, hoci v súčasnosti neexistujú žiadne historické dôkazy, ktoré by to podporili. Je však zaujímavé poznamenať, že meče Nanashikatana neboli nikdy určené na použitie vo vojne ani na ublíženie na zdraví, ale boli uctievané ako symboly mieru.

Ďalšími vystúpeniami boli tradičné havajské a nepálske tance, vystúpenie nakinata a hranie na tradičnom japonskom strunovom nástroji a mnohé ďalšie. Vystúpenie sa ukončilo spoločnou fotografiou a pohostením.

text: sensei Andrea Klementisová, 4. Dan karate

 

foto: Hanshi Ron Nix

foto: Hanshi Patrick McCarthy

https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/2021/01/logo_sfk_obrazok-640x640.png
https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/peniaze_na-web-sfk.png
Kontakt
info@karate-slovakia.sk
Miletičova 3/a Bratislava, 821 08 Slovensko
NÁRODNÉ VZDELÁVACIE STREDISKO EURETHICS ETSIA
https://karate-slovakia.sk/wp-content/uploads/LOGO-EURETHICS-ETSIA-testo-in-contorni-160x160.png

Copyright © 2014 Slovenská federácia karate a bojových umení.
Created with ❤ by Marek Tettinger.